Kutaisi, Gruzja, Georgia


Kutaisi to miasto leżące w zachodnim regionie Gruzji w górnym dorzeczu rzeki Rioni - Imeretii. Położone jest na wysokości 125-300 m n.p.m. i jest drugim pod względem wielkości miastem Gruzji. Kutaisi było dawną stolicą Imperium Abchaskiego i królestwa Imeretii. Do Gruzji przylecieliśmy 19 grudnia 2016 roku, to tutaj poczuliśmy klimat świąteczny. Kiedy w Polsce grudzień był dość ciepły, w Kutaisi przywitały nas opady śniegu, zaśnieżone drogi i pięknie prezentujące się w oddali białe szczyty gór. 


Gruzja znajduje się w innej strefie czasowej, trzeba więc przestawić zegarki o 3 godziny do przodu. Kurs waluty gruzińskiej 1 (GEL) lari = 1,4 PLN, a w kantorach bez problemu można wymienić euro i dolary amerykańskie. 

Jak dotrzeć do Kutaisi?

Samolotem

Najpopularniejsze i najtańsze bezpośrednie połączenie z wielu miast Polski do Kutaisi zapewnia linia lotnicza Wizzair, lot w Warszawy trwa około 3 godziny. Polskie linie lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenie do stolicy Gruzji - Tbilisi, a stamtąd możemy dalej poruszać się do innych miast korzystając z marszrutek. Jednak tutaj cena za połączenie będzie co najmniej dwa razy wyższa. 

Samochodem

Tak to możliwe. Podróż do Gruzji tym środkiem transportu na pewno nie będzie należała do prostych. Jednak jeżeli mamy dużo czasu na wypoczynek i kochamy podróże własnym uroczym autem, to nie jest to niewykonalne. Warszawę od Kutaisi dzieli około 3600 km, jadąc na południe przez Czechy, Węgry, kraje bałkańskie i sporą Turcję okalającą południowe wybrzeże Morza Czarnego. Taka podróż niestety zajęłaby aż 40 godzin jazdy + wszelkie postoje, noclegi, oczekiwania na granicach państw bałkańskich. Trasę samochodową można skrócić i wykupić rejs promem UKR Ferry z Chornomorska (leżącego w pobliżu Odessy na Ukrainie) do Batumi lub Poti (https://www.ukrferry.com/eng/schedules).

Jak poruszać się po Kutaisi? 

Nasz nocleg oferował transfer z portu lotniczego do miasta i z powrotem na lotnisko (wylądowaliśmy na miejscu przed godziną 4:00), odebrał nas właściciel hotelu. Lotnisko oddalone jest o 24 km od centrum miasta, warto zatem wybrać nocleg z ofertą transportu. 

Marszrutki

Przy Czerwonym Moście (Red Bridge) nad rzeką Rioni znajduje się postój małych busów, dworzec autobusowy w Kutaisi. Stamtąd odjeżdżają marszrutki kursujące przez miasto, a także jadące w dłuższą podróż m.in. do Batumi - pięknym miastem leżącym nad Morzem Czarnym czy Tbilisi - stolicy Gruzji. Poruszając się po mieście marszrutkami machaliśmy do jadącego kierowcy aby się zatrzymał, bo przystanki rzadko były w jakikolwiek sposób oznaczone. Kierowcy podawali różne kwoty, ale za każdym razem były to bardzo małe pieniądze. Koszt przejazdu cztery razy tańszy niż autobusami w naszych miastach. 

Taksówki

Do niektórych miejsc w okolicach Kutaisi marszrutki nie kursują lub kursują tylko kilka razy w ciągu dnia. Taksówkarze bardzo chętnie targowali się z nami, aby tylko nie stracić klienta. Ceny za taksówkę są równie niskie. Np. z miejscowości Ckaltubo do Jaskiń Prometeusza ok. 6,5 km zapłaciliśmy 5 lari w jedną stronę, a za podróż z Kutaisi do Monasteru Gelati ok. 9,5 km zapłaciliśmy 15 lari w obie strony. Oczywiście warto umówić się z kierowcą na powrót do miasta, w innym przypadku możemy liczyć na małą przygodę i piesze zwiedzanie terenów Gruzji :) Zimą przy miejscach turystycznych ruch był niewielki.


Atrakcje miasta - co warto zobaczyć?

Rzeka Rioni

Kutaisi to ponad 3000-letnie miasto, składające się z zabytków stanowiących dowód historii, miasto łączące nowoczesność z tradycją, miasto pokazujące piękno, a także proste życie mieszkańców, miasto ludzi otwartych na rozmowę i poznawanie, a także pokazujące historię ludzi, których praca bywa bardzo ciężka. Przechodząc Czerwonym mostem nad rzeką Rioni ujrzymy zabudowę starej części miasta. Te drewniane domy "pozawieszane" nad rzeką tworzą korytarz wodny. Są pomalowane różnymi kolorami, ale są zaniedbane. 


Katedra Bagrati

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od katedry znajdującej się wzgórzu Ukimerioni na północnym brzegu rzeki Rioni (oficialna nazwa to Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy). Jest to najcenniejsza budowla sakralna w Kutaisi, wpisana także na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedrę zbudowano na początku XI w. za panowania króla Bagrata III, kiedy gruzińska kultura określana była "złotym wiekiem". 


Idąc z centrum przechodzimy na drugą stronę rzeki przez most The Chain Bridge, wcześniej mijamy także gruziński bazar, który opiszę niżej. Do pokonania mamy schody prowadzące na wzgórze drogą między budynkami, zimą okazało się to dobrą rozgrzewką, ale latem w pełnym słońcu wspinanie się może być już mniej przyjemne. Obok katedry wybudowano dzwonnicę, z której mamy jeszcze lepszą panoramę na miasto, a także piękne miejsce na pamiątkowe zdjęcia. 

                            

Fontanna Kolchidy

Kutaisi to miasto dawnej krainy Kolchidy (Colchis, w II w. p.n.e. było jej stolicą). Królestwo Kolchidzkie podczas swojego istnienia było silnie związane z Grecją, pomiędzy państwami kwitła wymiana handlowa. Z tym miejscem wiąże się opowieść o wyprawie po "złote runo" w postaci skóry baranka, który jest symbolem władzy. Fontanna przedstawia skarby Kolchidy, pięknie prezentuje się w dzień, a w nocy oświetlona jest kolorowym światełkami. Na szczycie fontanny ujrzymy dwa złote rumaki - są to duże kopie złotych kolczyków znalezionych w Vani, niżej ustawiono kolchidzkiego lwa - jest symbolem pomyślności i dobrobytu (widnieje także jako logo Gruzińskiego Banku Centralnego). Wszystkie figury to powiększone w bardzo dużej skali, kopie małych figurek ze złota i brązu, odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych. Fontanna to symbol mitycznej Kolchidy opływającej w złoto, skrywającej skarby. 


Teatr Lado Meskhishvili

Za fontanną ujrzymy Państwowy Teatr Dramatyczny, jeden z najważniejszych teatrów w całej Gruzji. Na początku XX w. wyrosło tutaj pokolenie wspaniałych aktorów i reżyserów, którzy wyjeżdżali na tourne poza granice kraju. 


Park w centrum Kutaisi

Po lewej stronie od teatru znajduje się park centralny. Na wejściu do parku miniemy kolumnadę z różowymi zdobieniami. Dookoła parku znajdziemy restauracje, kawiarnie, sklepy, bank. Latem to świetne miejsce na odpoczynek i schronienie się przed palącym słońcem, a zimą i późnym wieczorem, przy zapalonych latarniach, puszystym śniegu to doskonałe miejsce na spacer po sycącej gruzińskiej kolacji. 

                            

Monastyr Gelati

Innym miejscem do którego warto się wybrać jest monastyr wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od centrum miasta oddalony jest o około 9 km. Najlepszym środkiem transportu będzie taksówka, która poczeka na nas przed monastyrem - oczywiście nie warto przeciągać czasu umówionego z naszym kierowcą i nie płacić mu od razu całej kwoty, tylko połowę. 


Na miejscu przywita nas przewodnik mówiący trochę w jęz. polskim., a trochę w jęz. rosyjskim. Oprowadzi nas wewnątrz monastyru, dokładnie opisze historię, którą przedstawiają znajdujące się w środku malowidła, pozwoli zwiedzić, dobrze się zaopiekuje, a przy pożegnaniu krzyknie przyzwoitą cenę. Jak za wycieczkę z prywatnym przewodnikiem bez ustalenia ceny, nie mogę napisać że przepłacamy. Jest czas na zrobienie zdjęć, wręcz jest nakaz fotografowania każdego malowidła. W zachodniej Europie zabytki, obrazy czy rzeźby są poodgradzane od turystów, a Gruzja zaprasza aby zapoznawać się z ich kulturą, sztuką czy zwyczajami. 

                            

Jaskinie Prometeusza

Kolejnym miejscem położonym poza Kutaisi są fantastyczne formacje skalne położone 22 km od centrum miasta. Aby tam dojechać musimy najpierw dostać się marszrutką nr 30 do miejscowości Ckaltubo odjeżdżającą z dworca przy rzece Rioni. Tam znajdziemy parking pełen taksówek różnych marek bądź przesiadamy się w marszrutkę nr 42 w kierunku Promete. My podjęliśmy ryzyko i wybraliśmy transport w jedną stronę, oczywiście później okazało się, że przy jaskiniach nie było już takiego postoju. Dzięki temu wracając mieliśmy okazję przyjrzeć się gruzińskim ogródkom, przejść obok kwitnących drzew pomarańczowych, minąć się z wiejskimi zwierzętami i jechać na stopa z miejscowymi ludźmi. 


Jaskinia Prometeusza to jedna z większych jaskiń, do przejścia mamy ok. 1,4 km. Dodatkową atrakcją jaką można dokupić jest przepłynięcie łódką. Formy skalne podświetlone są kolorowymi lampkami, średnia roczna temperatura w jaskini to 14,5 stopni Celcjusza. Wycieczki są prowadzone w jęz. angielskim lub jęz. rosyjskim. 


Kanion Okatse

Atrakcją o której wiem, a której nie udało nam się jej zobaczyć jest ścieżka nad Kanionem Okatse, położona ok. 50 km od miasta. Nowo zbudowana trasa turystyczna wiodąca wąskimi mostkami zawieszonymi na stalowych linach nad wąwozem. Przeglądając zdjęcia z grafiki w internecie trochę żałujemy, że nie było nas tu jeszcze latem, bo na pewno tego miejsca i takich widoków byśmy nie ominęli.


Kuchnia gruzińska - gdzie dobrze zjeść? 

Wracając z Katedry Bagrati warto chociaż na chwilę zajść na Green Bazaar przy alei Shota Rustaveli. Lokalny bazar w centrum Kutaisi ma wiele do zaoferowania. Zapachy, kolory, ład i porządek. Gruzińskiej kuchni nie sposób wyobrazić sobie bez serów, które dostaniemy na tym bazarze. Miejscowe sery wyrabia się z mleka koziego, owczego, krowiego czy bawolego. Najbardziej znanym serem jest suluguni - ser solankowy z mleka krowiego, bawolego lub ich mieszanki pochodzący z Megrelii, a najczęściej spotykanym jest imeruli kweli - również ser solankowy z mleka krowiego, ale pochodzący z regionu Imeretia.

A co jada się w Gruzji na deser? Czurczchele - połączenie deseru ze zdrową przekąską. Przygotowywane są z orzechów (włoskich lub laskowych) nawleczonych na sznureczek, oblanych sokiem winogronowym zagęszczonym mąką, a następnie ususzone. Kolejną zdrową przekąską kształtem przypominającą serwetkę jest tklapi. Układane są jedna na drugiej lub składane w trójkąty. Jest to mus z owoców - żurawiny, winogron, jabłek, wylany na płaską powierzchnię i wysuszony na słońcu. 

                            

Restauracje mieszące się przy parku miejskim, które z pewnością mogę polecić: 

- El paso przy ulicy Tsereteli St. - rodzinna restauracja serwująca przepyszne chaczapuri imeruli, dania mięsne, sery podawane na półmiskach oraz uderzającą do głowy domową czaczę w rewelacyjnie niskiej cenie. 

chaczapuri imeruli - placek gruziński z serem w środku 

- Baraqua przy ulicy Tamar The Queen St. - klimatyczna restauracja położona w pobliżu fontanny Kolchidy, oferująca duży wybór potraw w świetnych cenach. Polecam ich pierożki chinkali w kształcie sakiewek oraz chaczapuri adżaruli.   

chaczapuri adżaruli - placek w kształcie łódki z rozlanym na wierzchu jajkiem oraz masłem

Nocleg - gdzie tanio przenocować? 

Nocleg zarezerwowaliśmy za pośrednictwem strony Booking. Hotel jest firma rodzinną, pokoje są nowe, łóżka wygodne, a także wyposażone w klimatyzację. Koszt pobytu w pokoju dwuosobowym za 5 nocy / 2 osoby wyniósł nas 125 lari. 


Adres:
Mini Hotel Kutaisi
Irakli Abashidze St. 10a 
4600 Kutaisi 

Gruzja to rewelacyjny kierunek na wypoczynek bez nadszarpnięcia budżetu. Zakwaterowanie w doskonałej lokalizacji, w zadbanych i czystych lokalach można zarezerwować za niewielkie pieniądze.

Propozycje innych noclegów oferowanych przez stronę booking.com z bardzo dobrą oceną gości

                                                                           Guest House Wineland                                                    Memory House
Galeria zdjęć obiektu  Galeria zdjęć obiektu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lizbona, stolica Portugalii - dzielnice Alafama, Baixa - Chiado, Belem

Cascais, Cabo da Roca, Praia da Ursa - Portugalia